Wrzesień 17 2021 19:28:52
Nawigacja
· Osoby niepełnosprawne 2
· Osoby niepełnosprawne 1
· FOREX zdecydowanie NIE!
· Śmie(r)ciowisko czy segregacja odpadów?
· Metody nauki języków obcych
· Jak z niczego zrobiłem 364 zł
· Zdolność kredytowa - co to takiego?
· Osoby niepełnosprawne 3
· Czytaj i bogać się
· Wakacje, a transakcje bezgotówkowe i wypłaty z bankomatów za granicą.
· Co robić w przypadku kolizji drogowej?
· Kredyt Studencki- szybka i tania kasa.
· Jak dobrze wyglądać w krawacie.
· Optymalny czas nauki - ile i jak się uczyć skutecznie
· Metoda Michel`a Thomas`a
· Przy stole część 2
· W restauracji 2
· 52 krótkie zasady
· Jak się przywitać?
· W restauracji
· Przy stole część 1
· STRONA GŁÓWNA
· ARTYKUŁY
· KONTAKT
Ostatnie artykuły
· Jak zostać miliarde...
· Nie wszystko złoto...
· Co robić w przypadk...
· Jak legalnie i bez d...
· 5 wskazówek jak ju...
Savoir-vivre przy stole część 1
Savoir-vivre przy stole

Savoir-vivre przy stole

(część pierwsza)

 

Przypomnij mi, w której klasie szkoły uczono Cię jak podchodzić do stolika, jak nakrywać stół, jak pokroić i podawać ser , jeść pałeczkami czy w końcu jak jeść karczochy? Jeżeli nie jesteś kelnerem albo dyplomatą to pewnie w żadnej. Tą podstawową wiedzę w stylu "Siedź prosto!!!', "Nie kołysz się na krześle", "Nie mów z pełnymi ustami!", "Zdejmij łokcie ze stołu!" ....i tak dalej, każdy z nas miał ją wpajaną od wczesnego dzieciństwa. Jednak jeżeli specjalnie się tym nie interesowałeś, sam o tym nie poczytałeś, zwykła szkoła Cię tego nie nauczyła.

Więc zaczynamy od początku w Praktycznym Uniwersytecie Życia.

Wiem, że to będzie nudne, ale dla przypomnienia:

  • Na krześle siedzimy spokojnie i prosto, nie suwamy nim tam i z powrotem.
  • Ręce trzymamy na stole, a nie pod stołem. Łokci nie opieramy na stole. Lewą rękę gdy jest wolna kładziemy na krawędzi stołu (w niektórych krajach, np. w Azji, lewa ręka uznawana jest za nieczystą, dlatego nie kładzie się jej na stole lecz na kolanach).
  • Nie bawimy się sztućcami. Nie bębnimy palcami o blat stołu. Nie wykonujemy "ekwilibrystyki" palcami.
  • Nogi trzymamy zwarte. Nie krzyżujemy ich pod stołem. Nie zakładamy jednej na drugą. Stopy powinny spoczywać spokojnie. Nie wywijamy nogami w takt muzyki.
  • Nie ściągamy butów pod stołem, nawet w sytuacji dużego dyskomfortu dla stóp.
  • Dobrze, to były podstawy, teraz coś co już jutro może Ci się przydać.

 

PODSTAWOWE NAKRYCIE STOŁU

 

Ugotowaliśmy obiad składający się z trzech dań: zupa, danie główne oraz deser. Żeby to zjeść powinny się znaleźć na naszym stole następujące sztućce: łyżka do zupy, nóż i widelec do dania głównego, widelczyk deserowy, łyżeczka deserowa, kieliszek do wina, kielich do wody, serweta. Uff dużo tego, przypominam, że to jest podstawowe nakrycie stołu. Jak to wszystko ułożyć? Nóż kładziemy po prawej stronie z ostrzem skierowanym w lewo. Widelec ułożony brzuszkiem do dołu po lewej stronie. Oba sztućce układamy w ten sposób by leżąc równolegle do siebie pozostawiały miejsce na talerz z dniem głównym. Łyżkę do zupy po prawej stronie noża. Musimy zwrócić uwagę na to by odległość pomiędzy sztućcami a krawędzią stołu była jednakowa. Deser najczęściej spożywany jest przy pomocy widelczyka deserowego i łyżeczki deserowej, czasami zamiast łyżeczki stosuje się nożyk deserowy. Parę sztućców umieszczamy bezpośrednio nad talerzem pamiętając, by trzonek widelczyka znajdował się po lewej stronie, a trzonek łyżeczki po prawej. Jeżeli na deser są przewidziane sery lub owoce łyżeczkę w ustawieniu zastępuje nóż deserowy. Jasne, że proste? Przyznam się, że dopiero z którymś razem udało mi się ułożyć wszystko z pamięci bezbłędnie. To jeszcze nie wszystko.

Kieliszek do wina, podobnie jak pozostałe szkło ustawiamy po prawej stronie po wyżej noża na wysokości nakrycia deserowego. Jeżeli do jedzenia podane będzie piwo kieliszek do wina zastępuje pokal lub goblet.

Serwety (zarówno te z materiału jak i papierowe) kładziemy w centrum, z lewej strony lub powyżej nakrycia. Ważne jest również takie zorientowanie nakrycia by pomiędzy środkami sąsiadujących nakryć odległość wynosiła około 80 cm , a nóż nakrycia wskazywał widelec nakrycia przeciwnego.

Dokładnie tak jak na rysunku poniżej.

Savoir-vivre przy stole  

 

Na podstawie: Horsta Hanisch'a "Savoir-vivre przy stole", Wydawnictwo książkowe Twój Styl, W-wa 1999

 

 

Na dzisiaj wystarczy, w następnym wykładzie napiszę o podchodzeniu do stolika odchodzeniu od niego oraz jak poinformować zdziwionego kelnera, żeby nam nie zabierał jeszcze talerza nie krzycząc za nim przez pół sali.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
3,713,950 unikalne wizyty