Savoir Vivre, Samodoskonalenie, Finase, Techniki nauki języków obcych
STRONA GŁÓWNA · ARTYKUŁYKwiecień 26 2019 08:17:39
Nawigacja
WYKŁADY
  STRONA GŁÓWNA
  KONTAKT
  ARTYKUŁY
  Regulamin

JAK SIĘ SKUTECZNIE UCZYĆ?

METODY NAUKI JĘZYKÓW OBCYCH

CO ZROBIĆ GDY:

TECHNIKI SZYBKIEGO CZYTANIA

FINANSE OSOBISTE

INWESTYCJE

SAVOIR-VIVRE

EKOLOGIA

SAMODOSKONALENIE

Chocolissimo
Ostatnie Artykuły
Jak zostać miliarder...
Nie wszystko złoto ...
Co robić w przypadku...
Jak legalnie i bez d...
5 wskazówek jak już ...
Newsletter
Dla Użytkowników
Twoja wyszukiwarka
Metoda Michel`a Thomas`a
Rozwiązaniem Twoich problemów z nauką języka obcego, jest ...
autorem artykułu jest Paweł Sygnowski

Metoda Michel`a Thomas`a - Polaka, a konkretniej Żyda urodzonego w Łodzi, który posiadł znajomość 7 języków obcych. Ale to jeszcze nic, gdyż biografia tego człowieka, to po prostu gotowy scenariusz na doskonały film sensacyjny. Nie będę się jednak w to zagłębiał, a przejdę do tego, co najbardziej interesujące z punktu widzenia nauki języków obcych.

W 1947 nasz bohater wyemigrował do USA, gdzie w Beverly Hills otworzył swoją własną szkołę językową. To właśnie tam – ostatecznie – sformułował własną metodę nauki języka, która pozwala zupełnie początkującemu studentowi stać się konwersacyjnie biegłym w ciągu zaledwie kilku dni. To znaczy, że stosując jego metodą osoba, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z danym językiem, zaczyna mówić w tym języku, w ciągu kilku dni.

Klientami naszego bohatera byli dyplomaci, biznesmeni oraz aktorzy tej miary, co np. Woody Allen i Barbara Streisand.

Metoda została sprowadzona do postaci nagrań i książek, stając się najlepiej sprzedającą się metodą nauki języka obcego w Wielkiej Brytanii. Pytanie tylko: najlepiej sprzedającą, ale czy także najlepszą?

przykładowe materiały do naprawdę skutecznej nauki słowek angielskich POLECAM
Sama metoda

O co konkretnie chodzi w tej metodzie?

- Nie ma żadnych zadań domowych, kartkówek, sprawdzianów, testów, itp.

- W czasie nauki nie robi się żadnych notatek.

- Pełna odpowiedzialność za efekt nauki leży po stronie nauczyciela, a nie ucznia.

- Najważniejsze, aby uczeń poczuł się wyluzowany, zrelaksowany, skoncentrowany, czyli należy pozbyć się stresu i zdenerwowania.

To są – tak jakby założenia – tej metody. A teraz: jak wygląda w praktyce sam proces nauki?

- Na samym początku jest krótkie wprowadzenie. Nauczyciel mówi kilka prostych słów i wyrażeń w obcym języku, objaśnia ich znaczenie, itp.

- Po tym wprowadzeniu, nauczyciel pyta studenta „Jak powiedziałbyś: ... ?” i podaje zdanie w języku ojczystym studenta, które ten musi powiedzieć w uczonym się języku obcym. Pytania nauczyciela odnoszą się do tych słówek i zdań, które wspomniał w swoim wprowadzeniu.

- Wszystko zaczyna się od bardzo prostych słówek i wyrażeń, a z biegiem czasu przechodzi się do bardziej zaawansowanych.

- Słówka i wyrażenia podawane przez nauczyciela nie są przypadkowe, ale składają się one na większe – tak jakby – bloki, z których w danym języku tworzone są wszelkie typu wyrażenia.

- Kiedy student udzieli prawidłowej odpowiedzi na pytanie nauczyciela, ten powtarza jeszcze raz tą prawidłową odpowiedź w odpowiedni sposób, aby zaakcentować jej odpowiednią wymowę.

- Jeśli student udziela błędnej odpowiedzi, to rolą nauczyciela jest sprawić, aby student sam znalazł błąd w swojej odpowiedzi, poprawił go i sformułował prawidłową odpowiedź.

- Najważniejsze słówka i wyrażenia są często powtarzane w czasie całej nauki.

- Zasady gramatyczne są wprowadzane stopniowo, ale co ciekawe pomija się całkowicie stosowną terminologię (czyli nikt nie mówi, że dane zdanie jest w czasie przeszłym, dane słowo jest przymiotnikiem, itp.).

Innymi słowy: metoda ta daje się sprowadzić do nauki myślenia w obcym języku. Jej celem jest całkowite wyeliminowanie jakiegokolwiek tłumaczenia, które zwykle następuje, kiedy ktoś poprosi, abyś powiedział określone zdanie w danym języku obcym. Najczęściej wtedy, dane zdanie trzeba sobie w myślach przetłumaczyć na obcy język i dopiero po tym je wypowiedzieć. W prezentowanej tutaj metodzie, studenci wyrażają, to co chcą powiedzieć (tzn. o co ich prosi nauczyciel, aby powiedzieli) automatycznie, nie zastanawiając się zbytnio nad tym.

Metoda Thomas`a w praktyce

Opis metody brzmi może dziwnie i mało prawdopodobne. Warto jednak bliżej się nią zainteresować i sprawdzić, jak działa ona w Twoim indywidualnym przypadku.

W tym celu polecam:

- obejrzenie filmu dokumentalnego telewizji BBC, w którym to nasz bohater uczy kilku nastolatków francuskiego. Film jest po angielsku, w 4 częściach:
http://uk.youtube.com/watch?v=XQ3xvL22hLE

- obejrzenie lekcji języka niemieckiego prowadzonej przez samego twórcę przedstawionej metody:
http://uk.youtube.com/watch?v=MXIDHToE2yw

- pobranie fragmentu kursu jednego z 7 języków prowadzonego tą metodą:
http://www.michelthomas.co.uk/soundclips.htm

Podsumowanie: czy warto zainteresować się tym sposobem nauki?

Jeśli zapoznałeś się z proponowanymi materiałami, to już chyba wiesz, prawda? Nie ulega wątpliwości, że ta metoda działa niesamowicie zwłaszcza na samym początku: kiedy dopiero co rozpoczynasz naukę danego języka. Jednak, posiada ona także kilka sporych wad, jak np.:

- jeśli chcesz skorzystać z gotowych materiałów do nauki obcego języka tą metodą, to musisz znać angielski, gdyż zostały one przygotowane właśnie dla angielskojęzycznych odbiorców;

- silą rzeczy słownictwo i gramatyka prezentowane w czasie trwania danego kursu są ograniczone. Konieczność uzupełnienia tego braku na własną rękę.

- tą metodą nie zdobędziesz biegłości w danym języku. Jest ona świetna, aby dojść do poziomu średnio zaawansowanego lub zaawansowanego, ale dalszą nauką musisz kontynuować samodzielnie.

- tym sposobem nie poznasz również, w jaki sposób funkcjonuje słowo pisane w danym języku. Nie będziesz w stanie obcować z jego formą pisaną. Duży mankament.

Warto spokojnie rozważyć wszelkie za i przeciw tej metody. W tym celu powinny pomóc także materiały z oficjalnej strony tej metody: http://www.michelthomas.co.uk/default.htm

--
Jak naprawdę można łatwo nauczyć się angielskiego?

Nauka nie będzie sprawiać Ci problemów

--
Paweł Sygnowski - autor profesjonalnych rozwiązań edukacyjnych
Praktycznie wszystko o właściwym użytkowaniu Twojego mózgu

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


Poniżej linki do książek o podobnej tematyce
Birkenbihl Vera F. Jak szybko i łatwo nauczyc się języka
Brześkiewicz Zbyszek Jak łatwo i skutecznie uczyć się języków obcych
Żurakowski Filip Jak uczyć się szybko i skutecznie /St.Emka/
Dodane przez gapiart dnia grudzień 11 2008 15:36:02 0 Komentarzy · 5884 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Portal dla otwartych umysłów. Poszukiwaczy wiedzy z zakresu samodoskonalenia się, od savoir vivre, do codziennego kontaktu z finansami osobistymi i giełdą oraz innych nie mniej ważnych rzeczy w życiu codziennym. O bogactwie materialnym jak i duchowym. Czyli wszystko to, czego nie nauczają w zwykłej szkole.
Copyright by ARTUR OLĘDZKI {Gapiart} © 2008