Sierpień 09 2020 20:59:26
Nawigacja
· Osoby niepełnosprawne 2
· Osoby niepełnosprawne 1
· FOREX zdecydowanie NIE!
· Śmie(r)ciowisko czy segregacja odpadów?
· Metody nauki języków obcych
· Jak z niczego zrobiłem 364 zł
· Zdolność kredytowa - co to takiego?
· Osoby niepełnosprawne 3
· Czytaj i bogać się
· Wakacje, a transakcje bezgotówkowe i wypłaty z bankomatów za granicą.
· Co robić w przypadku kolizji drogowej?
· Kredyt Studencki- szybka i tania kasa.
· Jak dobrze wyglądać w krawacie.
· Optymalny czas nauki - ile i jak się uczyć skutecznie
· Metoda Michel`a Thomas`a
· Przy stole część 2
· W restauracji 2
· 52 krótkie zasady
· Jak się przywitać?
· W restauracji
· Przy stole część 1
· STRONA GŁÓWNA
· ARTYKUŁY
· KONTAKT
Ostatnie artykuły
· Jak zostać miliarde...
· Nie wszystko złoto...
· Co robić w przypadk...
· Jak legalnie i bez d...
· 5 wskazówek jak ju...
Nawigacja
Artykuły » Samodoskonalenie » Co ludzie zawsze robią źle podczas czytania?
Co ludzie zawsze robią źle podczas czytania?

Jedna rzecz, którą ludzie zawsze robią źle podczas czytania?

Autor: Katarzyna Szafranowska Jak obudzić swój geniusz?(www.synergia.org.pl)

 

W jaki sposób oszczędzić sobie 80% czasu czytania i jednocześnie rozumieć i pamiętać więcej?

 

Kiedy idę do lekarza, a zdarza mi się to niezmiernie rzadko, zawsze biorę coś interesującego do czytania. Używając książki jak zasłony odgradzam się skutecznie od marudzących i narzekających ludzi. Czytając przyjemne i motywujące informacje odwracam uwagę od chorób, lekarzyi podenerwowanych pacjentów.

Gdy jadę na wakacje biorę ze sobą kilka książek na wypadek deszczu,nudnych znajomych czy monotonnej jazdy. Uwielbiam mieć ze sobą książki, bo nigdy nie wiadomo co może się przydarzyć.

Zastanawiasz się pewnie, jaki to ma związek z jedną rzeczą, którą ludzie zawsze robią źle podczas czytania. I mimo wszystko ma bardzo duży. Na szkoleniach i treningach zadaję zawsze uczestnikom jedno pytanie: “Czy gdy zabierasz się do czytania to ustalasz cel dla konkretnej lektury?” Pytanie to wywołuje uśmiech zdziwienia i nieodmienne kręcenie głową.

Szybkie czytanie - ćwiczenia - fragment

8 zestawów zawierających 108 ćwiczeń, dzięki którym szybkie czytanie stanie się dla Ciebie czymś zupełnie naturalnym!

szybkieczytanie

Do tej pory, a prowadzę już kilka ładnych lat treningi czytania, nie znalazł się nikt, kto ustala cel czytania. NIKT. Stąd wysuwam wniosek, że jest jedna rzecz, którą ludzie zawsze robią źle podczas czytania: zaczynają czytać bez świadomie ustalonego, konkretnego celu.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż nikt nam nie powiedział, że zawsze należy ustalać cel do każdej lektury. Nie było o tym mowy w szkole. Nikt nie informował na studiach. Rzadko się om tym pisze i mówi, a już mało który trener pilnuje swoich kursantów na kursie, aby to robili. Ty jednak czytasz teraz te słowa i od początku chciałeś wiedzieć, jaką jestrzecz, którą każdy robi źle podczas czytania. Kierowała Tobą czysta ciekawość i chęć naprawienia tego błędu w swoim czytaniu. Zaspokojenie tej ciekawości stało się celem czytania. Jesteś istotą, która stawia sobie cele cały czas, czy sobie zdajesz z tego sprawę czy nie. Jesteś istotą celową. Twoje cele mogą być świadome lub nieświadome. Mogą wspierać Twoje wysiłki lub je niweczyć. Od Ciebie zależy wybór.  Jest to szczególnie ważne podczas czytania. Najważniejszą umiejętnością podczas czytania jest koncentracja na tekście.

Część Ciebie, którą możemy nazwać świadomym umysłem może zauważyć i przetworzyć jedynie 7 do 9 informacji na raz. Oznacza to, że czytając koncentrujesz się jedynie na małym fragmencie tekstu. Cała reszta jest zapominana, w momencie, gdy przestajesz się na niej koncentrować. Jeśli ustalisz cel, czyli wiesz dokładnie jakich informacji szukasz to łatwiej będzie Ci je odnaleźć w tekście. Bowiem w momencie, gdy natrafisz na odpowiedni fragment, Twój świadomy umysł automatycznie zwróci na niego uwagę. Jeśli skoncentrujesz się na tej informacji to łatwiej ją zrozumiesz i zapamiętasz. .Jeśli Twoje cele są nieświadome to możesz pominąć fragmenty naprawdę ważne i będziesz musiał wracać do nich jeszcze raz. A to oznacza stratę czasu i energii. Cel czytania sprawia, że Twoja uwaga jest jak laser. Wyszukujesz dokładnie to, czego potrzebujesz i zmierzasz prostą linią do celu.

Jak ustalać cel czytania?  Jak każda umiejętność, ustalanie celu wymaga praktyki. Na początku możesz posiłkować się dodatkowymi pytaniami, lecz już wkrótce zapisanie celu czytania stanie się dla Ciebie tak naturalne i oczywiste jak oddychanie. Biorąc książkę do ręki, zastanów się: Jak zamierzam wykorzystać tę lekturę? (potrzebuję opanować wiedzę, nauczyć się umiejętności czy zbudować odpowiednią postawę np. motywację do działania)

Jak ważna jest dla mnie ta lektura? (jest obowiązkowa, priorytet, zalecana, chcę ją przeczytać dla siebie) Czy chcę znać dużo szczegółów? (potrzebuję znać całość, tylko najważniejsze informacje, kontekst, odpowiedzi na pytania, szukam konkretnej informacji) Ile czasu mogę poświęcić na to żeby osiągnąć cel? (określ przybliżony czas w minutach, godzinach lub dniach) Odpowiedz na te pytania dla siebie, abyś wiedział, czego chcesz od konkretnego tekstu a potem zapisz cały cel na kartce Sformułuj go tak, aby był:

1. pozytywny (skoncentrowany na tym, co chcesz osiągnąć i wywołujący pozytywne emocje i obrazy)

 2. konkretny (określ dokładnie, o jakie informacje, zagadnienia, pytania lub umiejętności Ci chodzi)

3. napisany w czasie teraźniejszym (pisz tak, jakbyś już to osiągnął) Możesz dodać swoje imię, jeśli chcesz.

Na przykład:

"Ja Kasia przez 20 minut szybko i z przyjemnością czytam książkę "Sileni Reading" Johna O`Briena i dzieki niej piszę wyśmienity artykuł""Ja Kasia znajduję odpowiedź na pytanie jak efektywnie podnieść własną samoocenę, czytając szybko i z dużą koncentracją książkę Phila Modrawa "Self Matters".

"Ja Kasia opracowuję zagadnienia od 1-10 z przedmiotu X, korzystając z książki Y i zaliczam kolokwium w (data) na ocenę 5".

Oczywiście w celu możesz zawrzeć informacje o tym, jak szybko i w jakim stanie emocjonalnym chcesz przeczytać daną książkę czy czasopismo. Dodaj do celu czytania takie sformułowania jak:

"Czytam szybko i z przyjemnością..."

"Z łatwością zapamiętuję..."

"Jestem rozluźniona i skoncentrowana..."

"Z każdą stroną czytam szybciej..."

"Z łatwością znajduję potrzebne mi informacje..."

Pobudzi to Twoje emocje i zbuduje jasny, pozytywny obraz celu.  Im przyjemniejsze obrazy, tym lepsze emocje, a co za tym idzie przyjemniejsze odczucia w ciele. Jeśli chcesz być pozytywnie nastawiony do tekstu, czytać z komfortem, dużą koncentracją i zrozumieniem, poświęć chwilę na sformułowanie celu

czytania.

Szybkie czytanie dla wytrwałych szybkie czytanie dla wytrwalych

 

Paweł Sygnowski

Dowiedz się w jaki sposób możesz czytać co najmniej 2000 słów na minutę, z pełnym zrozumieniem czytanego tekstu.

Uwolnij się od najważniejszego błędu popełnianego podczas czytania i wprowadź swoje czytanie w nowy wymiar już dziś.

  Kliknij tutaj, aby poznać więcej podstawowych i jednocześnie dających najszybsze efekty strategii.

 Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł i chciałbyś dowiedzieć coś więcej na ten ten temat zaprenumeruj sobie darmowy ezin DaVinci News

 

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
3,599,468 unikalne wizyty