Wrzesień 17 2021 19:38:03
Nawigacja
· Osoby niepełnosprawne 2
· Osoby niepełnosprawne 1
· FOREX zdecydowanie NIE!
· Śmie(r)ciowisko czy segregacja odpadów?
· Metody nauki języków obcych
· Jak z niczego zrobiłem 364 zł
· Zdolność kredytowa - co to takiego?
· Osoby niepełnosprawne 3
· Czytaj i bogać się
· Wakacje, a transakcje bezgotówkowe i wypłaty z bankomatów za granicą.
· Co robić w przypadku kolizji drogowej?
· Kredyt Studencki- szybka i tania kasa.
· Jak dobrze wyglądać w krawacie.
· Optymalny czas nauki - ile i jak się uczyć skutecznie
· Metoda Michel`a Thomas`a
· Przy stole część 2
· W restauracji 2
· 52 krótkie zasady
· Jak się przywitać?
· W restauracji
· Przy stole część 1
· STRONA GŁÓWNA
· ARTYKUŁY
· KONTAKT
Ostatnie artykuły
· Jak zostać miliarde...
· Nie wszystko złoto...
· Co robić w przypadk...
· Jak legalnie i bez d...
· 5 wskazówek jak ju...
Nawigacja
Artykuły » Savoir vivre » Savoir-vivre w restauracji część 1
Savoir-vivre w restauracji część 1
Savoir-vivre w restauracji

Savoir-vivre w restauracji

Podchodzenie do stolika.

Dzisiaj zapraszam Was do restauracji. Później na pogawędkę z kelnerem. Więc zaczynamy. Jesteśmy w restauracji. Najpierw trzeba znaleźć stolik, od razu rodzi się pytanie, czy puszczamy kobietę pierwszą, tak jak się to zwykło robić? Niech znajdzie sobie stolik jaki jej odpowiada,a może sami to powinniśmy, a co zrobić z kelnerem, jak już się pojawi? Od razu zaznaczam, NIGDY kobieta nie idzie pierwsza! Wyobraźcie sobie XVII wiek. Jakaś oberża. Przy większości stolikach stali bywalcy żłopią piwo lub wino. Kilku delikwentów leży pod stołami albo obok nich. Wpuścicie swoją damę pierwszą? Żadnej knajpy w promieniu 20 km, a napić i podjeść trzeba. Zresztą w tamtych czasach taki widok to norma. Dama spragniona i głodna, trzeba wejść. Chwilę jednak musi zaczekać przy drzwiach, w tym czasie Wy dzielnie torujecie jej drogę. Czasami trzeba kogoś potrząsnąć, czasami będzie potrzebny porządny kopniak, byleby do przodu. Koniec końców trochę zdyszani, sadzacie swoją damę przy najładniejszym stole w oberży.Jednak wróćmy do XXI wieku. W dzisiejszych czasach wystraczy, że kobieta idzie za mężczyzną. Rysunek poniżej.

 

Savoir-vivre podchodzenie do stolika1

Jeżeli w restauracji jest kelner, np w popularnym Sphinksie czy Pizza Hut. Wtedy naturalnie to on prowadzi do stolika. Za nim idzie kobieta, a na końcu mężczyzna. Kelner jest przedstawicielem firmy, nie ma znaczenia czy to będzie kobieta czy mężczyzna. W XVII wieku, byłby to najprawdopodobniej kłaniający się w pas właściciel, który również by robił "porządek" prowadząc Was do stolika.

Savoir-vivre podchodzenie do stolika2

Jest kilka fajnych układów jeżeli do restauracji wybralismy się w kilka osób. Dwie pary. Najodważniejszy mężczyzna wchodzi pierwszy, potem kobiety do środka, ten mniej odważny ma za zadanie osłaniać tyły.

 

Savoir-vivre podchodznie do stolika3

Wersja z kelnerem. Kelner zawsze prowadzi, tak jak na obrazku poniżej. On pierwszy, potem naprzemiennie kobieta, mężczyzna. Ciekawe czy ktoś z Was spotkał się z takim układem, gdy do restauracji wchodzi kilka osób różnej płci? Jak dla mnie, w sytuacji kiedy jest to kilka zaprzyjaźnionych par wygląda to w miarę logicznie i naturalnie.Tak jak na rysunku poniżej, najpierw kelner potem moja żona, narzeczona, dziewczyna (niepotrzebne skreślić) potem ja i dalej w tej samej kolejności następna para. Jednak kiedy jest to grupa przyjaciół , to co? W dwuszeregu zbiórka i dzielimy się? Odpowiedzi z przykładami sytuacji i jak z nich wybrnęliście możecie podać w komentarzu.

 


Odchodzenie od stolikaTakie są zasady podchodzenia do stolika. Odchodzenie odbywa się w anologiczny sposób.Od razu pytanie czy ktoś z Was próbował tego w kilkanaście osób? Znowu zbiórka? Rysunki poniżej

Savoir-vivre odchodzenie do stolika1
Savoir-vivre odchodzenie do stolika2

Kelner zbieraj te talerze!!!

Wiemy już jak podejść do stolika. Kiedy zdecydowaliśmy się na drogą restaurację, zazwyczaj do stolika prowadzi nas szef lokalu bądź wyznaczony przez niego kelner. To on podaje każdemu menu i przyjmuje zamówienie.Jako pierwsze zawsze zamawiają kobiety. Jeżeli zdarzy się, że przy większej ilości osób kelner poda tylko jedną kartę dań, najpierw powinny się z nią zapoznać kobiety, potem pozostali goście. Nie wypada czytać głośno menu, najlepiej uzbroić się w odrobinę cierpliwości i poczekać, aż wszyscy dokonają wyboru. Potem zamówienie składa kelnerowi osoba, która zaprosiła pozostałych.Przed podaniem zamówionych potraw kelner przynosi napoje, w tym także alkohol. Jeżeli zamówiliśmy wino, kelner powinien przynieść butelkę do stolika, wymienić markę i rocznik oraz nalać odrobinę wina do kieliszka gospodarza wieczoru, który może je skosztować i ocenić jego jakość. Kiedy ten uzna, że wszystko jest w porządku, kelner nalewa wino do kieliszków – najpierw paniom, potem panom. Goście nie powinni nalewać sobie trunków sami. Jeżeli chcemy, by kelner dolał nam alkohol do kieliszka, musimy wypić jego zawartość do końca. To jest jasny sygnał dla obsługi restauracji. Kiedy na stole pojawią się wreszcie zamówione dania, należy pamiętać o serwetkach. Nawet te najfantazyjniej ułożone służą do rozłożenia na kolanach. To nie jest dekoracja i nie trzeba jej traktować ze szczególną atencją. Serwetek używamy tylko podczas dania głównego, po jego zakończeniu kładziemy złożoną serwetkę obok talerza .Pamiętajmy o niemej mowie sztućców. Poniżej przedstawiłem w jaki sposób się to odbywa.

 

Savoir-vivre - restauracja ulozenie1

 

Jeszcze nie skończyłem jedzenia

Savoir-vivre - restauracja ulozenie2

 

Jestem jeszcze głodny i proszę o ponowne nałożenie

 

Savoir-vivre - restauracja ulozenie3

Skończyłem jedzenie. Proszę sprzątnąć nakrycie

W tym odcinku to wszystko.Pamiętajcie, że kelnerzy to też ludzie, potrafią być bardzo mściwi, lepiej się im nie narażać przed podaniem dania głównego.W nastepnym opiszę kto i w jaki sposób płaci. Co zrobić z napiwkami. Pewnie jescze jakiś inny temat się znajdzie.

Opr. na podst. książki Lady Perfect „Sztuka życia czyli encyklopedia dobrych manier”, Wydawnictwo Koroprint Sp. z o.o., Warszawa 2004

oraz Horst Hanisch;"Savoir-vivre przy stole;" Wydawnictwo książkowe Twój Styl, Warszawa 1999


Artur Olędzki {Gapiart}
Zapraszam do części drugiej artykułu Savoir-vivre w restauracji 2

3,713,953 unikalne wizyty