Wrzesień 18 2020 20:17:53
Nawigacja
· Osoby niepełnosprawne 2
· Osoby niepełnosprawne 1
· FOREX zdecydowanie NIE!
· Śmie(r)ciowisko czy segregacja odpadów?
· Metody nauki języków obcych
· Jak z niczego zrobiłem 364 zł
· Zdolność kredytowa - co to takiego?
· Osoby niepełnosprawne 3
· Czytaj i bogać się
· Wakacje, a transakcje bezgotówkowe i wypłaty z bankomatów za granicą.
· Co robić w przypadku kolizji drogowej?
· Kredyt Studencki- szybka i tania kasa.
· Jak dobrze wyglądać w krawacie.
· Optymalny czas nauki - ile i jak się uczyć skutecznie
· Metoda Michel`a Thomas`a
· Przy stole część 2
· W restauracji 2
· 52 krótkie zasady
· Jak się przywitać?
· W restauracji
· Przy stole część 1
· STRONA GŁÓWNA
· ARTYKUŁY
· KONTAKT
Ostatnie artykuły
· Jak zostać miliarde...
· Nie wszystko złoto...
· Co robić w przypadk...
· Jak legalnie i bez d...
· 5 wskazówek jak ju...
Nawigacja
Artykuły » Samodoskonalenie » Jak przestać czytać uchem?
Jak przestać czytać uchem?

Jak przestać czytać uchem?

Azjaci śmieją się, że my ludzie Zachodu czytamy uchem. Mają w tym dużo racji, gdyż szkolna nauka czytania przyzwyczaiła nas do wymawiania czytanego tekstu w myślach. Stanowi to ograniczenie prędkości czytania. Jak zlikwidować barierę 350 słów na minutę i zacząć czytać szybciej?

Siedzę sobie ostatnio w restauracji i czekam na zamówienie. Obok przy stoliku starszy pan czyta gazetę. I nic w tym dziwnego, gdyby nie sposób w jaki to robi. Jego usta poruszają się podczas cichego czytania i gdyby dobrze się wsłuchać to można by było usłyszeć czytany tekst.

Ludzie patrzą na niego i każdy uśmiecha się z politowaniem. Śmieszny starszy pan. Tymczasem praktycznie każdy Polak tak czyta. Nawet jeśli usta nie poruszają się to i tak czytaniu towarzyszy wewnętrzny lektor, który odczytuje tekst. To zjawisko znane jest jako:

Subwokalizacja
(wymawianie tekstu w myślach lub po cichu)

Przeszkoda ta jest związana ze szkolną techniką uczenia czytania. Polega na głośnym wymawianiu liter, składaniu w sylaby i wyrazy. Uczymy się głównie poprzez głośne czytanie. Sukcesywnie staje się to naszym nawykiem, którego bardzo często nawet nie jesteśmy świadomi.

Okazuje się jednak, że tak samo jak rozumiemy treść znaków drogowych bez przytaczania w myślach ich znaczenia, rozumiemy słowo pisane. Czy gdybyś zobaczył przez ułamek sekundy napis „CocaCola”, miałbyś wątpliwość o co chodzi? Z pewnością zobaczyłbyś dobrze znany każdemu napój, zanim zdążyłbyś wymówić jego nazwę.

Rozejrzyj się dookoła siebie... i odpowiedz sobie na pytanie: czy wymawiasz w myślach nazwy przedmiotów wokół, aby zrozumieć co widzisz?

Czytanie jest odbiorem języka przez oko. Badacze funkcji mózgu twierdzą, iż zdolność przepustowa kanału wzrokowego jest o wiele większa niż kanału słuchowego. Z tego względu odgrywa on decydującą rolę w czytaniu. Kanałem tym przyjmujemy 80% - 90% informacji o świecie. Ponadto kanał wizualny pozwala na przyswajanie znacznie większej ilości informacji niż kanał słuchowy, który ze swej natury nie jest tak pojemny.

Subwokalizacja ogranicza tempo czytania do szybkości mówienia. Dzięki temu nie jesteśmy w stanie przekroczyć granicy 350 słów na minutę (snm). Poza obniżeniem tempa, utrudnia koncentrację i obniża jakość odbioru treści (aby się o tym przekonać, spróbuj przeczytać ten artykuł na głos!). To wszystko powoduje powstawanie negatywnych skojarzeń związanych z czytaniem, a później podświadomą niechęć do jakiejkolwiek lektury.

Mapologia

Sposobów radzenia sobie z subwokalizacją jest wiele. Sprowadzają się one przede wszystkim do zakłócania ośrodka mowy.

Aby uwolnić się od nawyku subwokalizowania czytanego tekstu możesz podczas czytania:

  • śpiewać w myślach

  • liczyć w myślach

  • wystukiwać określony rytm

  • przycisnąć język do podniebienia

  • przyspieszyć czytanie poprzez użycie wskaźnika podczas czytania

  • uświadomić sobie, że wystarczy zobaczyć wyraz, aby go zrozumieć.

Większość ludzi mocno walczy, aby pozbyć się wokalizowania. Koncentrują się na tym i w pewien sposób ograniczają swoje możliwości. To na czym koncentrujesz swoją uwagę rośnie. Jeśli walczysz o to, aby nie wokalizować, to mimowolnie koncentrujesz się na wokalizowaniu i wszystkim co się z tym wiąże.

Moja rada. Przenieś swoją uwagę na tekst i pozwól sobie na eksperymentowanie. Wokalizacja może się pojawiać i gdy po prostu zaczniesz podnosić tempo czytania będziesz wokalizował coraz mniej i mniej, aż przestanie to wpływać na prędkość Twojego czytania.

Bo tutaj nie chodzi o to, żebyś w ogóle nie wokalizował, tylko aby ta wokalizacja w żaden sposób nie ograniczała szybkości czytania.

Jak za darmo, nie wychodząc z domu nauczyć się czytać 2 razyszybciej? KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
3,617,903 unikalne wizyty